Prasata, Vepři, Swině, Prasnice, Bachině, kanci a kňouři... To vše jen u nás!!!!

Prase do bytu?

 

Protože dospělí jedinci měří 55 až 71 cm na délku, 20 až 30 cm na výšku a dosahují hmotnosti 6,6 až 11,8 kg, stávají se jednoduchou obětí lovců. Je proto přirozené, že tento vyhynutím ohrožený živočišný druh podléhá příloze CITES I k Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
Prasátka se opravdu mohou stát neobvyklými a zábavnými domácími mazlíčky.
Prasátka se opravdu mohou stát neobvyklými a zábavnými domácími mazlíčky.

 

Prase zakrslé žije jen v Indii

 

Na planetě Zemi je vyhynutím bezprostředně ohroženo nejméně 794 savců, ptáků, obojživelníků, plazů a rostlin. Tyto druhy se vyskytují po celém světě v 595. lokalitách. Informovalo o tom v roce 2005 Sdružení proti zániku druhů, AZE (Alliance for Zero Extinction). Druhy, zahrnuté v tomto seznamu, mají jeden společný znak. Jsou to druhy endemické, což znamená, že se vyskytují pouze na jednom místě. Najdeme zde i prase zakrslé (Sus salvanius). Je to kriticky ohrožený druh, jehož výskyt je hlášen pouze z indického svazového státu Ásám.

 

Móda miniprasátek

 

V Evropě nastává nová chovatelská éra, novými domácími mazlíčky se stávají miniprasátka. Oblíbenci člověka a zvířecími společníky života již nejsou jen psi a kočky, papoušci, akva a tera zvířata, morčata, křečci, potkani ... Dnes jdou do módy miniprasátka vážící 30, 20 nebo dokonce jen 10 kg. Bílá, černá, strakatá, čím menší, tím cennější a dražší. Západní Evropa udává tón. Přijde tato móda i k nám? Těžko říci. Ceny jsou na naše poměry asi stále ještě vysoké. Skutečné minipigs se v zahraničí běžně prodává za překvapivě vysoké ceny několik set euro. Konečně někoho napadlo, že tak chytré a společenské zvíře by se dalo chovat i za jiným účelem, než jako zdroj prdelačky, ovaru, jitrnic a jelit a mohl by to být velmi zajímavý obchodní artikl. Ano, prasata se stávají domácími miláčky!

Na chovatelských internetových stránkách se dají najít různé inzeráty: "Prodám jateční prasata (cca 120 kg), možnost zabití a rozdělání.", "Prodám vietnamská selata na chov.", "Koupím kozu po kůzlatech, různého stáří, dobrá dojivost." Občas se objeví i takovýto: "Nabízím ke koupi Götingenské holandské (?!) miniprasátko, odběr po domluvě."


Prase jako pet

 

Miniprasátka nepochází z divokého prasete zakrslého žijícího v Indii. Byla pro radost lidí uměle vyšlechtěna. Prasata patří k nejinteligentnějším zvířatům, mají velké předpoklady stát se společníkem člověka, pet zvířaty. Že by byla ideálními pokojovými zvířaty, je asi trochu reklamní trik. Mají však mnoho předpokladů pro soužití s člověkem. Jsou chytrá a učenlivá, ale také, navzdory zažitým názorům, velice čistotná. Smysl pro dodržování čistoty ve svém příbytku mají vrozený, jsou zvyklá vyprazdňovat se na jednom místě a nečiní jim dokonce potíže ani docházet, podobně jako kočky, na speciální záchodek. Stačí velká plastová mísa, kočkolit nebo písek a jeho pravidelná výměna. Přes to všechno nejsou prasata vhodná pro trvalé soužití v panelákovém bytě. Problémem není dodržování čistoty, ale přílišná činorodost a aktivita těchto tvorů. I přílišná žravost je nutí neustále něco hledat dobrého do žaludku. Není jim zatěžko při chvilkové nepozornosti majitele zdemolovat zařízení bytu. I když jsou to tvorové velmi chytří, mají svou hlavu a žádné zákazy na ně moc neplatí. Chtějí běhat, hrabat, bahnit se a neustále se bavit. Proto trvalé soužití v bytě by si od majitele vyžadovalo neúměrné množství trpělivosti, pochopení a času.

Do bytu opravdu ne

 

Venkovská prasata byla odedávna, a stále jsou, držena v chlívcích. Pravidelným překrmováním bez možnosti pohybu je dosahováno velkých tělesných přírůstků. A to je účel jatečného chovu. Pro prase to však není ideální. Fyzickému a duševnímu blahu těchto zvířat nejlépe svědčí život na čerstvém vzduchu s možností se kdykoliv schovat do suché, prostorné a dobře izolované boudy. Pro držení miniprasat je tedy vhodný venkovní výběh velký alespoň 10 m2, s přístřeškem. Již zmíněná zateplená bouda chrání zvířata v zimě před prochladnutím, v létě před žárem slunečních paprsků (prasata nemají potní žlázy a ve vedrech jim hrozí přehřátí). Prasata milují při odpočinku v přístřešku zachumlat se do slámy nebo bahnit se ve venkovním výběhu.


Náladoví vegetariáni

 

Prasata jsou od přírody vysloveně společenská zvířata. Měla by být držena nejméně po dvou. Dvě prasata nejsou méně krotká, ale zato více šťastná. Neustále spolu komunikují, hrají si, společně spí. Když je prasátko dlouhodobě samotné, může u něj docházet k poruchám chování, k samopoškozování nebo k nadměrné agresivitě. Prasátka odmala vychovávaná a opečovávaná člověkem dokážou být skutečnými domácími mazlíčky. Radostně přiběhnou na zavolání, člověka ochotně následují na procházce, s radostí se nechají drbat za ušima, dají se i pochovat. Jelikož jsou velmi žravá a mlsná, dají se za odměnu naučit i jednoduchým povelům. Jsou prý velmi citlivá a také náladová a tvrdohlavá. Poslechnou, jen když se jim chce. Mají pověstnou sloní paměť. Jejich vztah k člověku není tak těsný a intenzivní jako u psů. Prasata jsou, podobně jako lidé, všežravci. Skladbě a množství podávané potravy je zapotřebí věnovat patřičnou pozornost. Potřebují vyváženou stravu, která by měla zahrnovat čerstvé ovoce a zeleninu, vařené těstoviny, obilní šrot, ovesné vločky, seno, trávu, kukuřici, syrové i vařené brambory, tvrdý chléb máčený ve vodě, na zpestření mléčné výrobky, jako pamlsek rozinky, kousek banánu nebo pečiva. I když jsou miniprasátka stále při chuti, krmíme je pouze dvakrát denně. Zbytečná tloušťka a nadváha jim zkracuje život. Na krmení kuchyňským odpadem zapomeňte! Zvířata vždy musí mít k dispozici čistou vodu. Cílem je udržovat minipigs v dobré životní kondici. Pak se mohou i dlouhých patnáct let stát zábavnými mazlíčky vašeho domova.

 

Pomocníci vědy

 

Již v šedesátých letech minulého století bylo na univerzitě v německém Göttingenu vyšlechtěno pro lékařské pokusy malé prasátko, vážící v dospělosti jen něco přes 30 kg. Kromě toho göttingenského existují po celém světě i další malá plemena. V roce 1989 se ve stádu miniaturních prasat chovaných na pracovišti Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR v Liběchově objevilo po určitém typu páření několik selat s kožními nádory, melanomy. Po úspěšném vyléčení pomocí devitalizační techniky byla tato miniaturní prasata záměrně pářena, čímž se podařilo vyšlechtit linii miniprasat označenou MeLiM (Melanoblastoma-bearing Liběchov Minipigs). Dnes se tato linie prasat intenzivně využívá pro experimentální onkologické studium.

Prasata patří k nejinteligentnějším zvířatům vůbec, jejich mozek je v mnoha ohledech srovnatelný s mozkem lidským. Anatomové i fyziologové využívají dalších prasečích podobností, tvarových i funkčních, v humánní medicíně. Lékaři si již nedovedou představit transplantace bez využití tkání prasete. Málokdo ví, že prasata se dlouhá léta využívala (a stále využívají) jako velmi vhodný živočišný model pro studium příčin vzniku různých onemocnění a pro testování nových léčebných metod.