Prasata, Vepři, Swině, Prasnice, Bachině, kanci a kňouři... To vše jen u nás!!!!

Prase bradavičnaté

1

Tento nepřežvýkavý sudokopytník je svým vzhledem velice ošklivý. Tělo není ze stran zploštělé jako u jiných prasatovitých, nýbrž válcovité uprostřed hřbetu prosedlé. Jeho hlava je veliká a hranatá, na rypáku silně rozšířená. Po stranách má 4 bradavičnaté výrustky. Malá očka vykukují ze zvláštních kožních vaků.

Prasata bradavičnatá žijí od mysu Dobré naděje po Etiopii a od severního Somálska ne východě k severu až po Franzouzskou rovníkovou Afriku.

Tělo je většinou lysé, tu a tam porostlé řídkými štětinami, jen na čele začíná štětinovitá hříva, která se táhne po hřbetě až do křížové krajiny. Celkově je ale prase zbarveno šedě. V kohoutku bývá 65 až 83 cm vysoké, svině nepřesahují výšku 73 cm. Délka těla je až 1.9 m, z čehož na ocas připadá 45 cm.

Zatímco většina prasat používá při rytí rypák, prasata bradavičnatá ryjí svými špičáky, klečí přitom na nožních mozolech a vzpírají se zadníma silnýma nohama. Nejraději pobývají blízko vod a k odpočinku se ukládají do děr pod kořeny stromů, pod balvany a do přirozených trhlin.